
Czym są igrzyska paraolimpijskie?
Pierwsze igrzyska paraolimpijskie miały miejsce w 1960 roku w Rzymie. Przez lata kanon dyscyplin zmieniał się i rozrastał. Obecnie podczas letnich igrzysk zawodnicy startują w ponad 20 dyscyplinach w różnych konkurencjach i kategoriach niepełnosprawności. Zimowe edycje obejmują jedynie 6 dyscyplin, ale tu także mamy do czynienia z różnymi konkurencjami i kategoriami.
Należy pamiętać także, że nie wszystkie sporty osób niepełnosprawnych są w programie igrzysk paraolimpijskich. Jednak ten może się ciągle zmieniać i dostosować do nowych trendów.
Bieganie na igrzyskach paraolimpijskich
Bardzo popularną dyscypliną jest bieganie. Zawodnicy konkurują w różnych kategoriach z odpowiednimi oznaczeniami. W niektórych biorą udział osoby z niepełnosprawnościami umysłowymi, zaś inni po amputacji kończyn lub osoby z chorobą karłowatości.
Do najczęściej obserwowanych kategorii należą starty osób po amputacjach, gdyż korzystają one ze specjalnych protez do biegania, które różnią się znacznie od tych standardowych. Ich futurystyczny wygląd pomaga odwzorować naturalny styl biegu. Więcej o bieganiu osób niepełnosprawnych możesz przeczytać na tej stronie: https://www.decathlon.pl/c/disc/bieganie-osob-niepelnosprawnych-na-paraolimpiadzie_2516284e-e967-4086-91c5-cffff0295b6e.
Najpopularniejszą paraolimpijską biegaczką z Polski jest Barbara Bieganowska-Zając, startująca w kategorii T20. Specjalizuje się w średnich dystansach i zdobywała złote medale na igrzyskach w 2000, 2012, 2016, 2020 i 2024 roku.
Rugby na wózkach
Od 1996 roku również rugby na wózkach jest dyscypliną paraolimpijską, co znacząco przyczyniło się do jego rozwoju i profesjonalizacji. W grze uczestniczą osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności dotyczącymi co najmniej trzech kończyn, w tym po urazach rdzenia kręgowego, amputacjach czy z porażeniem mózgowym.
System klasyfikacji funkcjonalnej zapewnia wyrównane szanse wszystkim zawodnikom. Natomiast gra przypomina połączenie koszykówki na wózkach oraz hokeja. W każdej drużynie na boisku może przebywać maksymalnie 4 zawodników. Więcej o tym, czym jest rugby na wózkach, przeczytasz tutaj: https://www.decathlon.pl/c/disc/czym-jest-rugby-na-wozkach-wszystko-o-tym-sporcie_1270f463-3384-4055-a54f-8749264567e0.
Boccia
Inną typową dyscypliną paraolimpijską, która jest uprawiana jest głównie przez osoby niepełnosprawne, jest boccia. Wywodzi się z włoskiej gry w bule. Dołączyła do programu igrzysk w 1992 roku.
Zasady są podobne, co do gry w bule, z tą różnicą, że zawodnicy mogą przemieszczać bile w dowolny sposób. Dozwolone jest rzucanie, kopanie, a także wprowadzenie bili do gry poprzez specjalne rynny. Umożliwia to branie udziału w grze nie tylko osobom na wózkach inwalidzkich, ale nawet leżącym.