Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Najechał na radiowóz
Ślubowanie klas mundurowych
Kto zgubił portfel?
"TWK" nowe biuro nieruchomości w Łańcucie
home > Start > Aktualności > Nad Polmosem wisi widmo likwidacji?
Rozmiar tekstu:
AAA
ŁAŃCUT
2015.11.05 11:23 | aktualizacja: 2015.11.05 12:37

Nad Polmosem wisi widmo likwidacji?

Łańcucka fabryka wódek z ponad 250-letnią tradycją może przestać istnieć. Jej właściciele podjęli decyzję o przeniesieniu produkcji popularnego Krupniku na Pomorze. Pogodzić nie mogą się z tym pracownicy firmy.
Nad Polmosem wisi widmo likwidacji?
Nad Polmosem wisi widmo likwidacji?

- Z zaprzyjaźnionego źródła otrzymaliśmy informację, że przedstawiciel właściciela, firmy Sobieski s-ka z o.o., która reprezentuje w Polsce interesy grupy BELVEDERE z Francji [od 1 lipca 2015 roku działającą pod nazwą Marie Brizard Wine & Spirits - przyp. red.] odwiedził łańcucki Polmos w ubiegłym tygodniu. Podczas spotkania z Prezesem Zarządu Ryszardem Rzepką przekazano informację o planowanym przeniesieniu produkcji wódki Krupnik w pojemności 0,7 l [stanowiącej 80% produkcji - przyp. red.] do należącego do grupy zakładu w Starogardzie Gdańskim - relacjonuje Czytelnik portalu Łańcut GADA i dodaje: - Jak wiadomo wódka ta to ostatni wyrób produkowany i sprzedawany przez łańcucki Polmos na szeroką skalę i posiadający w miarę ugruntowaną pozycję rynkową. Wszystkie pozostałe produkty to są niszowe i w żaden sposób nie będą w stanie zapewnić ciągłości produkcji.

Oficjalnym powodem przeniesienia produkcji mają być oszczędności (ok. 10 mln w skali roku). Efektem tego posunięcia ma być redukcja zatrudnienia (w tej chwili zatrudnionych jest tam niemal 160 osób). Co, jak twierdzą pracownicy, w konsekwencji doprowadzi do likwidacja zakładu.

Pracownikom zaproponowano dobrowolne odejście, które łączy się z pozyskaniem odprawy. W tej sprawie wczoraj odbyło się spotkanie z przedstawicielami związków zawodowych, którzy zapowiedzieli walkę o lepsze warunki dla tych osób, które zdecydują się skorzystać z tej propozycji. Ponadto związkowcy walczyć chcą z decyzją właściciela o przeniesieniu produkcji Krupniku.

- Ze zrozumiałych względów pracownicy, ale również mieszkańcy miasta, są zaniepokojeni zaistniałą sytuacją, która wiąże się bezpośrednio z utratą miejsc pracy oraz źródeł dochodów. Zakład może zaprzestać produkcji wyśmienitych likierów, kremów, wódek wytrawnych oraz czystych. Jedyne w Polsce Muzeum Gorzelnictwa może zamknąć swoje podwoje dla zwiedzających - dodaje nasz Czytelnik.

puch
REKLAMA
Oceń:
4 głosy
Nad Polmosem wisi widmo likwidacji?, 3.7500 out of 5 based on 4 ratings
puch dodany
 
Odsłon: 11433
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (48)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
6b9-98f
~ 999  niech sprzedadzą całe to miasto razem z mieszkańcami Niemcom by wszystkim żyło się lepiej wypłata w euro zasiłek w euro mercedesy żyć nie umierać :)
5 listopada 2015
+24
-0
14b-443
~ ppp  następny w kolejności jest zamek a potem urząd miasta wraz ze wszystkimi urzędnikami cena wywoławcza 1 zł
5 listopada 2015
+25
-3
14b-443
~ Radio Maryja  Łańcuccy Rycerze Kolumba niech się teraz wykażą determinacją i uratują zakład. To jest tak jakby sprzedać zamek.
5 listopada 2015
+22
-5
Ostatnio dodane komentarze
klis   Ale co w tym dziwnego? Alkohol co raz droższy. Destylatory mega dobrze dostępne dla każdego - https://alembik.eu/146-destylatory-do-bimbru-aparatura-do-bimbru Jak ktoś chce, to zrobi sam i to lepsze niż to, co dostanie w sklepie. Dlaczego mielibyśmy z tego nie korzystać?
9 grudnia 2021
+1
-1
b4b-cdc
~ jmp   Szkoda ludzi tam pracujących. Podkarpacie jest regionem biednym zarówno z przyczyn zależnych, jak i niezależnych od mieszkańców tego regionu. Należy modlić się o pozytywny finał tej sprawy.
4 czerwca 2016
brak ocen
9d7-3be
~ żenada   może czas zakonczyć w koncu tą agonie.dali sie przez lata rozkradac na prawo i lewo a teraz płaczą. i w dodatku utrudniają życie innym mieszkancom przez daremne protesty. tak jak ktoś juz wspomniał- Francuza firma i niech robi z nią co chce. sprzedaliście sie to teraz ponoście konsekwencje nieroby.
3 czerwca 2016
+1
-0
c1a-50c
~ zen  do ~ braun   przecież ja o tym pisałem (w wcześniejszych wpisach), że to wina prywatyzacji, czyli sprzedaniu za bezcen. Ale dyskonty także sie do tego, może nie tyle przyczyniły, co przyczyniają, choćby poprzez wypuszczaniu na rynek tanich, kiepskiej jakości alkoholi, szerząc przy tym alkoholizm i inne patologie
9 listopada 2015
+2
-0
186-f3f
~ braun  do ~ zen   Upadek Polmosu to nie wina dyskontów, tylko efekt bezmyślnej prywatyzacji wszystkiego. Zamiast sprzedawać trzeba było zrestrukturyzować zakład (zwolnić część pracowników z administracji i zbytu), zawiązać spółkę pracowniczą i zakład do tej pory funkcjonowałby bardzo dobrze!
Analogiczna sytuacja była w przypadku browaru.
Wszystko to jest bardzo proste.
Zachodnie koncerny szukały rynków zbytu dla swoich towarów. Znalazły nowe w krajach byłego bloku wschodniego. Aby wyeliminować miejscową konkurencję, poprzez lojalnych polityków załatwiły zgodę na prywatyzację i wykup zakładów.
I teraz mamy tego efekt. :(
9 listopada 2015
+3
-0
b39-59c
~ jacekPŁ   Dzisiaj została uruchomiona strona na facebook-u w obronie tradycji i miejsc pracy nie tylko naszej .Jak nam się nie uda to ofiary będą następne. Dzisiaj to pracowników PŁ dotyczy a jutro może każdego innego który ma jeszcze pracę. Razem wspólnie możemy dużo w pojedynkę zostaniemy zniszczeni kolejno
7 listopada 2015
+2
-0
fef-d2a
~ tak na marginesie  do ~ Mieszkaniec Łańcuta   W tzw. III RP było tak, że jak kowal ukradł, to cygana wieszali. Miejmy nadzieję, że teraz sie to zmieni, i prawo będzie takie samo dla wszystkich, a nie takie, żeby POniektórym żyło się lepiej, a zwykłych ludzi represjonowano. Zgadzam się z Tobą, nas zwykłych szaraków będą ścigać za złotówkę niezapłaconego podatku, a łotry, które zataiły w zeznaniach podatkowych miliony, lub okradali i rujnowali państwo nie odpowiadają za nic. Prosty schemat, złodziej ma siedzieć we wiezieniu, policjant ma strzec porządku, sąd - prawa i wszystko to ma obowiązywać wszystkich, a nie wybranych.
7 listopada 2015
+7
-0
22e-4f2
~ Mieszkaniec Łańcuta   Tylko gdzie jest ten , który w czasie gdy podięto decyzje o sprzedaży Polmosu NIE POZWOLIŁ NA UTWORZENIE SPÓŁKI PRACOWNICZEJ ! ? czyli na wykupienie zakładu przez załoge ? dano za to załodze akcje Polmosu, któr potem oczywiście okazały się GOW..O WARTE !
Szkoda, że w tym kraju jeszcze zaden urzędnik nie poszedł na długie lata do pierdla za swoje decyzje :(
7 listopada 2015
+10
-0
fef-dbe
~ nara  do ~ obserwator   fakt, durni na Podkarpaciu nie brakuje, jednemu właśnie odpisuję
6 listopada 2015
+4
-0
558-f6f
~ pieer  do ~ :)   Dobre, :D ~:),
Tak poważnie, jestem za młody by pamiętać sierp i młot. Mam nadzieje, że PiS rozliczy aferzystów, zamknie przekaz reżimowym mediom i nie usłyszę juz tego co słyszę od 25 lat, najpierw od Solidarności, potem tworów prawicowych, AWS "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie", gdy postkomuna się bogaci wraz z nią biskupi a naród biednieję.
6 listopada 2015
+2
-3
0d5-9cd
~ adas   Przecież Polmos juz dawno włądze Łańcuta sprzedali teraz francuski wlasciciel moze zrobic z nim co chce wiec po co mydlenie oczu takim zaniepokojeniem wladz? a wodke produjkuja okropna najgorsza na rynku truja ludzi wiec lepiej to zamknac i bimber pedzic samemu
6 listopada 2015
+4
-2
633-5f4
~ ;)  do ~ 999   takie cuda, to tylko jak sobie burkę na głowe założysz i powiesz żeś uchodźca
6 listopada 2015
+5
-0
633-5f4
~ ;)  do ~ jese   i do butelek zamiast wódki będą lać wosk ?!
6 listopada 2015
+6
-0
b4a-7a6
~ Abcd   Szkoda ludzi tam pracujących nie dość że bieda na podkarpaciu to dodatkowo 160 osób ją straci. Zamiast rozwijać, budować fabryki to wszystko pozamykaja, postawią biedronki, lidle i inne markety tylko za co ludzie mają kupować?
6 listopada 2015
+9
-0
2b6-c2b
~ Pracownik Polmosu   Dziękujemy Burmistrzowi i Radzie Miasta za tak szybkie zajęcie się sprawą. Takiej szybkości się nie spodziewaliśmy. Właśnie tak trzeba. Wspólnie może uda się uratować nasz zakład.
Zdaję sobie sprawę, że jest to forum, gdzie raczej się krytykuje, ale w tym wypadku trzeba oddać honor i dziękować. Prosimy o więcej
6 listopada 2015
+13
-5
558-f6f
~ Moher ze wsi łańcut  do ~ zen   pracuję w Asi wystarczy?
6 listopada 2015
+2
-3
71f-937
~ (c)   Myślę,że doszukujecie się problemu w niewłaściwym miejscu.
Jak dla mnie to w momencie sprzedaży zakładu jakimś manipulatorom po marketingu i zarządzaniu to porażka i miejsce gdzie trzeba postawić krzyżyk.
Dziwię się,że tam do tej pory to funkcjonuje...
Ten zakład obok śp. browaru i zamku to było coś o co powinno się walczyć do ostatniej kropli krwi PANOWIE I PANIE RADNI,BURMISTRZOWIE SENATOROWIE ORAZ POSŁOWIE TO WASZA WINA,ŻE JEST TAKA SYTUACJA,ŻE NA TO POZWALACIE.
Nie wiem czy nie jest za późno już na cokolwiek ale będę się przyglądał co w tym kierunku robicie. W końcu to wasze zajęcie za które od wyborców otrzymujecie wynagrodzenia,na siłę Was nikt tam na tych cieplutkich krzesełkach nie sadzał,więc portki robocze na d...y i do roboty.
6 listopada 2015
+18
-3
266-161
~ ;)  do ~ obserwator   o ile wiadomo, to PiS wygral w 14 z 16 województw. Tak to juz jest, że dla durni, wszyscy niedurnie, to durnie
6 listopada 2015
+4
-1
266-161
~ :)  do ~ Radio Maryja   a może lepiej starozakonni, albo zieloni, czy tez czerwoni ?!
6 listopada 2015
+4
-1
266-161
~ :)  do ~ Ccc   a o sterowanej eliminacji konkurencji to ty słyszał ? dziwne ze najwiecej w Polsce, dziala surowa reka rynku, i wszystko co znosiło złote jaja, po prywatyzacji ch... strzela
6 listopada 2015
+6
-0
266-161
~ :)  do ~ jot23.   na PO żeśmy juz głosowali i rzutem na taśme polmos pada jeszcze za ich kadencji. Uważaj żeby ci kury przez ten PiS nie przestały jaj znosić, bo sądząc PO politycznych zamilowaniach, chybaś człek z gminu
6 listopada 2015
+8
-2
266-161
~ :)  do ~ zen   tam poszedł niezły wałek z tym 'inwestorem' z Karaibów, który po geszefcie, nagle wziął i se 'umarł'
5 listopada 2015
+11
-0
266-161
~ :(  do ~ Tomek   punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, gdybys parcował w polmosie, to bys nie miał tak chłodnych osądów
5 listopada 2015
+5
-1
266-161
~ :)  do ~ zen   prywatyzacja = ruinizacja
5 listopada 2015
+6
-0
266-161
~ :)  do ~ pieer   a w 1998 w Polsce rządził AWS i UW z Buzkiem, Geremekiem, Komorowskim na czele, czyli dzisiejsza PO, więc koło się zamyka. Dziękujemy panu Pieer za przypomnienie, ruinę Polmosu w Łańcucie zaczęła Unia Wolności i skonczyła Unia wolności, tylko juz pod nazwą PO
5 listopada 2015
+11
-1
266-161
~ :)  do ~ pieer   zenowi obsunie się szarfa, a ty uważaj, żeby ci sierp i młot zardzewiał
5 listopada 2015
+4
-1
e6d-623
~ Tomek   W prawie każdym domu jest instalacja do produkcji bimbru. Tylko kwestia czasu jak Harta będzie w tv reklamować swoja całkiem niezła ,,harcianke,, ...Ukraińska wódka też niezła w melinach dostępna 24 h. Ja bym też i tu szukal przyczyny problemów polmosu Łańcut. A zresztą ..wozić cysterna spirytus ze Starogardu do Łańcuta to tylko nabijanie komuś kabzy.
5 listopada 2015
+4
-2
558-f6f
~ pieer  do ~ zen   czy użytkownik "Radio Maryja" napisał, że rycerze kolumba doprowadzili Polmos do ruiny? Nie, chce tylko by okzali się inicjatywą i uratowali zakład. Nie denerwuj się tak, bo Ci szarfa się obsunie
5 listopada 2015
+6
-4
558-f6f
~ pieer  do ~ zen   o ile pamiętam pierwsza prywatyzacja miała miejsce chyba w 1998 r. sprzedano jakiejś firmie na Karaibach. Już wtedy było iwdmo likwidacji. Można powiedzieć, że SLD uratowało zakład lub wydłuzyło jego agonię o 13 lat.
5 listopada 2015
+3
-4
fef-dbe
~ zen  do ~ Picard11   upadek naszego Polmosu, to m.in. wina dyskontów, no i oczywiście prywatyzacji - sprzedaniu zachodnim podmiotom za półdarmo majątku na który pracowali nasi rodzice, i który miał służyć jeszcze naszym dzieciom. Sprawę może rozwiązać zapowiadane opodatkowanie zachodnich podmiotów gosp. i to, żeby Polacy zaczęli kupować przede wszystkim polskie towary, choc nie wiele ich juz zostało
5 listopada 2015
+8
-1
a97-66d
~ Łańcucki   Francuski kapitał sprzedaje Polsce helikoptery caracal za duże pieniądze, a w zamian ten sam kapitał wycina w Polsce fabrykę o światowej marce tworzonej przez kilka pokoleń naszych rodaków. Wspaniałomyślna Unia przyznaje nam dotację na lewaloryzację stawu browarnego, po miejskim browarze. Niedługo będziemy układać programy na rewaloryzacje Fabryki Wódek. Mamy za to nowe SPA Znicz na które pracowało kilku szanownych obywateli i szkoda, że nie pomyśleli o Polmosie. Dało się przekształcić Ciepłownię na spółkę miejską o względnie taniej energii więc dlaczego nie podejmuje się przynajmniej próby obrony miejsc pracy i produkcji. Władze Łańcuta i wojewódzkie milczą jak zaklęte, niedługo maj , będzie festiwal, znajdą się dotacje na bale w zamku, będzie szyk i elegancja i telewizja, nikt nie będzie płakał po fabryce. Kiedyś przyjdzie nam zapłacić za dotacje i w tedy podniosą nam podatki. Z pustego i Salomon nie naleje.
5 listopada 2015
+14
-1
fef-dbe
~ zen  do ~ Radio Maryja   w 2002 (wtedy rząd SDRP vel SLD sprywatyzował Polmos) rycerzy kolumba jeszcze nie było, przynajmniej w Łańcucie, więc się nie ośmieszaj. Równie dobrze, o upadek Polmosu, mógłbyś posadzić WOŚP owsiaka, choć pewnie ten, jako ważniejszy beneficjent III RP, miałby z tym więcej wspólnego. Dzieła dokończyła PO, która prywatyzacją się wręcz szczyciła w swym ostatnim programie wyborczym
5 listopada 2015
+11
-3
fef-dbe
~ zen   W Polmosie pracuje 160 osób, liczmy że każdy pracownik ma żonę/męża + dziecko, to daje 480 osób bez środków do życia. Ci ludzie nie kupią w sklepie towarów, nie pójdą do kina, na mecz, nie pojadą na wczasy, nie naprawią samochodu itd., czy więc zdajemy sobie sprawę, że to jest tragedia nie tylko tych ludzie, ale także całego łańcucha usługowo-handlowego ?! Dlatego należy repolonizować nie tylko banki, ale także cały przemysł. Polska musi coś produkować, a nie być montownia zachodnich koncernów. Państwo albo eksportuje towary, albo eksportuje ludzi, ilu wyjechało do UK nie muszę chyba przypominać. Tych, którzy doprowadzili do dzikiej prywatyzacji i pozbyciu się naszego majątku za półdarmo, należy z tego rozliczyć, a 25 X nadarzyła się ku temu dobra okazja
5 listopada 2015
+13
-6
fef-dbe
~ zen  do ~ 999   typowa postawa chłopa pańszczyźnianego, który za miske ryżu i święty spokój, gotów zostać rabem czy niewolnikiem. Wiedz jedno, tracąc wolność, tracisz także miske ryżu, a w warunkach przez ciebie oczekiwanych stajesz się zwykłym parobkiem u niemieckiego bauera
5 listopada 2015
+10
-2
fef-dbe
~ zen  do ~ Moher ze wsi łańcut   ciekawe czy byłbyś tak wesoły, gdybyś to ty tam pracował, albo ktoś z twojej rodziny ?
5 listopada 2015
+10
-2
fef-dbe
~ zen  do ~ obserwator   gdy PiS zaprzysięgnie swój rząd, to będzie rządzić, na razie wg konstytucji RP, rządzi PO-PSL, mimo że sejm VII kadencji jest już rozwiązany
5 listopada 2015
+8
-1
c73-90b
~ jese  do ~ jot23.   Polmos jest jest od dawna w prywatnych rękach także żadne rządy pisu czy po nie przyczyniły się do tego
5 listopada 2015
+8
-4
fef-dbe
~ zen  do ~ jot23.   wg ciebie PiS doprowadził do upadku Polmosu ? no gratuluję wiedzy, mógłbyś z powodzeniem robić za "eksperta" w pudelku, albo ministra w rządzie PO
5 listopada 2015
+13
-4
043-8bf
~ jot23.   głosujcie na pis . on wam wszystko załatwi.pracę, płacę oraz wszelaki dobrobyt. a poseł gołojuch będzie miał dozgonną wdzięczność za to żeście go wybrali
5 listopada 2015
+25
-10
558-f6f
~ Moher ze wsi łańcut   Oj tam postawi się tam kościół,Asię albo biedronkę i będzie git...
5 listopada 2015
+15
-7
6b9-98f
~ 999   niech sprzedadzą całe to miasto razem z mieszkańcami Niemcom by wszystkim żyło się lepiej wypłata w euro zasiłek w euro mercedesy żyć nie umierać :)
5 listopada 2015
+24
-0
14b-443
~ obserwator   Durne Podkarpacie ma podziękowania od PIS za poparcie w wyborach
5 listopada 2015
+16
-10
14b-443
~ ppp   następny w kolejności jest zamek a potem urząd miasta wraz ze wszystkimi urzędnikami cena wywoławcza 1 zł
5 listopada 2015
+25
-3
5a6-47e
~ Ccc   Prywatne spółki ukierunkowane są na zysk nie na straty, szkoda ludzi, polmos na sprzedaż ?
5 listopada 2015
+2
-0
14b-443
~ Radio Maryja   Łańcuccy Rycerze Kolumba niech się teraz wykażą determinacją i uratują zakład. To jest tak jakby sprzedać zamek.
5 listopada 2015
+22
-5
0f5-3f7
~ Picard11   Może jakąś tańsze ( i bardziej lichą) wersje tego krupniku lub innych alkoholi zaczną produkować dla dyskontów?
Brak rosolisów produkowanych w Łańcucie to jednak problem.
5 listopada 2015
+8
-0
697-f30
~ Xhi   Kapitał nie z polski to raczej sentymentów nie bedzie, także no coz było pięknie 20 lat temu
5 listopada 2015
+5
-1
c73-90b
~ jese   może łańcucy magnaci uratują?
5 listopada 2015
+9
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

535 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x