Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Zostawił auto na torach i uciekł
Dał się złapać
Najechał na radiowóz
Ślubowanie klas mundurowych
home > Start > Aktualności > Muzeum w Markowej już otwarte
Rozmiar tekstu:
AAA
MARKOWA
2016.03.17 19:58

Muzeum w Markowej już otwarte

Dobiegła końca uroczystość otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej, w której uczestniczył prezydent Andrzej Duda.
Muzeum w Markowej już otwarte
Muzeum w Markowej już otwarte

- Spotykamy się tu dziś, by upamiętnić heroiczne czyny Polaków podczas II wojny światowej i oddać im hołd. W Markowej doszło do szczególnego wydarzenia, dlatego możemy się odnieść do niej słowami św. Jana Pawła II wypowiedzialnymi w Yad Vashem: w tym miejscu i umysł, i serce, i dusza odczuwają wyjątkową potrzebę milczenia - mówił podczas powitania przybyłych na uroczystości w Markowej gości marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Poświęcenia muzeum dokonali przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki oraz metropolita przemyski arcybiskup Józef Michalik, który odczytał również list z pozdrowieniami papieża Franciszka. Naczelny rabin Polski Michel Schudrich w wejściu do muzeum umieścił mezuzę.

Swoje przemówienia wygłosili: Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce, Anna Stupnicka-Bando, prezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata oraz prezydent Andrzej Duda, który przybliżył historię życia i śmierci rodziny Ulmów i podkreślił odwagę bohaterów, którzy zginęli za wolność Polski.

Podczas uroczystości wyświetlony został film prezentujący świadectwo Abrahama Izaaka Segala, przechowywanego przez rodzinę Cwynarów z Markowej, u których przebywał pod fałszywym nazwiskiem Roman Kaliszewski, i ocalonego przez rodzinę Skrobaczów z Krzemienicy.

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką złożył znicze przed tablicą upamiętniająca ofiary zagłady oraz nieznanych Polaków ratujących żydów. Wcześniej para prezydencka zasadziła drzewo owocowe w ogrodzie muzeum.

Wydarzenie uświetnił także występ Stanisława Soyki, kwartetu smyczkowego Altra Volta oraz chóru Cracow Singer, który odśpiewał wybrane psalmy.

puch
REKLAMA
Oceń:
8 głosów
Muzeum w Markowej już otwarte, 4.7500 out of 5 based on 8 ratings
puch dodany
 
Odsłon: 15512
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (50)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
51d-942
~ kk  Trzeba przyznać, że otwarcie pięknie wyglądało ! Teraz trzeba zwiedzić ;)
17 marca 2016
+21
-6
14b-443
~ michal  piękna uroczystość szkoda tylko ze zdjęcia słabe :-(
17 marca 2016
+22
-9
4cb-779
~ Anna  Wspaniała uroczystość, skromna, wzruszająca. Bądźmy dumni.
18 marca 2016
+19
-6
Ostatnio dodane komentarze
3e5-783
~ Tomek  do ~ xzs   Z przygłupem to lepiej zgubić niż znaleźć. A jeszcze lepiej wogóle nie spotkać się. Nawet na forum.
11 kwietnia 2016
+1
-1
071-cbc
~ xzs  do ~ Tomek   Zrobiła kupę ?
11 kwietnia 2016
+0
-3
3e5-783
~ Tomek  do Cwynar   Z faktami się nie dyskutuje. Co najwyżej można je przyjąć do wiadomości. To też Ci proponuję.
11 kwietnia 2016
+2
-1
Cwynar  do ~ Tomek   Facet po UJ z doktoratem pracownik IPN mówi i pisze o uzdrowieniach za wstawiennictwem swojej rodziny Żenada
11 kwietnia 2016
+1
-3
3e5-783
~ Tomek  do ~ xzs   Taaa, muzeum jest przyczyną długu gminy. Dobre!! A może pomyślisz czy to czasem nie szkoła na górze jest tego przyczyną? Budowana wyłącznie z własnych środków gminy i kredytów? Zresztą szkoła w takim rozmiarze w dzisiejszych czasach zupełnie niepotrzebna. Chyba ze spełnić wybujałe ego niektórych mieszkańców i radnych. Kolosalne środki przeznaczane na bardzo potrzebne wodociągowanie Tarnawki i Husowa też nie są powodem długu gminy? Jesteś pewien (pewna) ze prezydent nie miał racji?. Pewnie od Tomasza Grossa ?
11 kwietnia 2016
+3
-0
071-cbc
~ xzs  do ~ Tomek   Taka prawda jak te setki tysięcy polaków ratujących żydów w przemówieniu Dudy? Muzeum wyczyściło kasę gminy ba gmina ma dług a sad pamięci wójt obiecał urządzić za podatki chłopów
11 kwietnia 2016
+1
-3
3e5-783
~ Tomek  do ~ xzs   Brak argumentów? czy prawda w oczka Cię boleśnie kole ? A może jedno i drugie? Stąd ten twój tekst.
11 kwietnia 2016
+2
-1
071-cbc
~ xzs  do ~ Tomek   Płacą ci za pisani tych bzdur?
10 kwietnia 2016
+1
-3
3e5-783
~ Tomek  do ~ Pikasso   Gdybanie pomaga. Gdyby to, gdyby tamto. Gdyby babcia miała wąsy itd... Piękno to rzecz względna. Jednym się nie podoba, a mnie bardzo. W tym miejscu przed budową muzeum pasły się konie na terenie który przypominał krajobraz księżycowy. Może wielbiciele survivalu będą niezadowoleni, ale dopiero teraz ten teren jest zagospodarowany tak jak na centrum miejscowości przystało. Emeryci? Owszem zasługują na swój kąt. Będzie nim budynek po tzw ,,ekipie", jak gminę będzie stać na jego adaptację. Nie sadzisz chyba, że Urząd Marszałkowski dałby środki na budowę - cytuje: ,,domu starców"? Zazdrościsz dyrektorowi muzeum, że ma w nim etat? Jaka ta zawiść jest markowska. Miał etat i przedtem. A teraz ma prace jeszcze kilku mieszkańców. Tego nie zauważysz?
10 kwietnia 2016
+4
-0
2e6-089
~ Pikasso   Emeryci to mają to że zamiast tego bunkra nikomu nie potrzebnego chyba że temu markowiakowi roku na zarobki a jakby wybudowano dom starców toby nie szpecił i ludzie starzy mieli by gdzie spędzic ostatnie hwile życia .
10 kwietnia 2016
+2
-5
57f-37e
3e5-783
~ Tomek  do Cwynar   Frekwencja nie jest najważniejsza
7 kwietnia 2016
+2
-1
Cwynar  do ~ Tomek   TEN SZTANDAROWY PROJEKT MUZEUM GMINNYCH WŁADZ ZDOMINOWANY PRZEZ PIS
ZAKOŃCZY SIĘ FIASKIEM frekwencje to ja widzę przez płot
7 kwietnia 2016
+2
-2
3e5-783
~ Tomek  do ~ marta   Przypadkowości tu nie będzie. Kto będzie chciał to muzeum zwiedzić, to przyjedzie. Infrastruktura drogowa jest bardzo dobra, wiec stan dróg nie będzie odstraszał. Muzeum zostało już bardzo dobrze rozreklamowane. Pczekajmy. Na razie frekwencja jest zadowalająca, ale przecież nie tylko tu o pieniądze z biletów chodzi, lecz o upamiętnienie bohaterskich zachowań Polaków. Cieszę się że przekonałem Cię, że gmina zrobiła dobry interes, kupując i nieodpłatnie przekazując pod budowę te działki.
7 kwietnia 2016
+1
-0
57f-37e
~ marta  do ~ Tomek   Czy turysta specjalnie pojedzie do Markowej? Poza wycieczkami szkolnymi z rejony Rzeszowszczyzny oraz przypadkowymi turystami przypuszczam, że mało kto zapędzi się do Markowej.
Niestety bardzo zła lokalizacja tego typu placówki
7 kwietnia 2016
+0
-1
3e5-783
~ Tomek  do ~ marta   Tak. Dokładnie. Gmina kupiła za pieniądze podatników działki i przekazała nieodpłatnie samorządowi województwa, który też za pieniądze podatników zbudował na tych działkach muzeum za wielokrotność sumy którą gmina zainwestowała. Też uważam, że to bardzo dobry interes.
6 kwietnia 2016
+1
-1
57f-37e
~ marta  do ~ Tomek   Gmina kupiła działki za pieniądze podatników i przekazała w prezencie województwu podkarpackiemu :) dobry biznes
;
6 kwietnia 2016
brak ocen
3e5-783
~ Tomek  do ~ marta   Właścicielem tego muzeum, czyli działki też jest ta sama instytucja co włada Muzeum zamkiem w Łańcucie
6 kwietnia 2016
brak ocen
57f-37e
~ marta  do ~ Tomrk   A tak chce zapytać to jest właścicielem tego muzeum i działki
6 kwietnia 2016
brak ocen
3e5-783
~ Tomek  do Cwynar   Patrząc na różne fotorelacje z tego otwarcia widać, że wielu mieszkańców Markowej miało zaszczyt być w strefie ,,zero" . Byli to oczywiście ,,szarzy obywatele". Pociesze cię, że w tv było lepiej widać.
5 kwietnia 2016
+3
-2
3e5-783
~ Tomrk  do ~ do picassa wiele mi brakuje   Ile ludzi tyle opinii. Jednemu się podoba, drugiemu nie. Tobie akurat się nie podoba - ja to szanuje. Innym się podoba, np mnie wiec prosze też uszanuj to.
5 kwietnia 2016
+1
-1
Cwynar   a ciekawe dlaczego szarzy obywatele nie mogli uczestniczyć w otwarciu tego muzeum może zniszczyli by podłogę, odrapali ściany, wsadzili nos tam gdzie nie trzeba…czyżby to był wernisaż na który wstęp mieli tylko wybrani? reszta za płotem
5 kwietnia 2016
+0
-3
558-f6f
~ do picassa wiele mi brakuje  do ~ picasso   Mimo iż doceniam wartość tego co znajduje się wewnątrz, nie mogę powiedzieć, że patrząc na ten obiekt jestem zachwycona. Mogę sobie tłumaczyć,że jego wygląd ma odzwierciedlać losy całej społeczności lub dorabiać inne ideologie. Ale po prostu nie podoba mi się. Tak samo jak budynek Cricoteki w Krakowie, niezależnie od tego jak bardzo cenię twórczość Kantora.
5 kwietnia 2016
brak ocen
3e5-783
~ picasso  do ~ Widz   Szanowny ,,Widzu" z gustami się nie dyskutuje. Tobie się nie podoba, ale mnie i wielu moim znajomym podoba się bardzo. Tak samo jak jednemu podobają się dzieła Kossaka a innemu obrazy Picassa. Ale co do tego muzeum Polaków mają emeryci, to nie rozumiem.
4 kwietnia 2016
+2
-1
57f-37e
~ O   Po ile ziemnioki w hósowie ??
4 kwietnia 2016
brak ocen
dc8-4d6
~ Widz   No i stoi ta ochyda żadnego porzytku a rencisci i emeryci się tułają to łancut to Handzlówka to Rzeszów a gmina płaci a tak to by były miejsca pracy dla Markowian. Nie tylko dla tego pyszałka z IPN znalazł sobie stołek.
4 kwietnia 2016
+4
-3
57f-37e
~ Słuchacz  do ~ Oskar   List do o. Rydzyka
Słyszymy, że ojciec Tadeusz Rydzyk buduje „kaplicę pamięci o tych, którzy ratowali jak wyraził się szef Radia Maryja „naszych braci Żydów”. Prowokujesz, księże, bezczelnie? Walisz zapamiętale w stół? Więc odzywają się nożyce: wara ci, cyniczny hipokryto, od naszych Sprawiedliwych, którzy ratowali życie naszych rodziców! Zabieraj od nich swoje brudne łapy i zajmij się liczeniem kasy. Przewrotność i obłuda antysemity musi znaleźć granice a są to granice życia i śmierci. Przeto nie waż się pluć w twarz Sprawiedliwym, ich dzieciom i wnukom! Ględź sobie dalej o „określonych sektach”, które chcą zniszczyć naród polski, drukuj sobie do upojenia paszkwile na Hartmana, siej lęk przed innością, pychę i nienawiść do władz naszego „totalitarnego kraju, bo z tego żyjesz. Może inaczej nie umiesz. Może po tylu latach sam już uwierzyłeś w te brednie, które wygadujesz. Ale tych, którzy z kosztem własnego ratowali życie naszych rodziców i dziadków nie waż się znieważać swoją obleśną „czcią”!
Bo ty śmiesz nazywać Żydów braćmi? Ty? Mam ci przypomnieć co ty i twoi koleżkowie przez całe lata wygadywaliście o Żydach, rabinach i Talmudzie w swoich gadzinówkach? Wszystko jest spisane i w każdej chwili dostępne. Oby ci język usechł, gdy następnym razem nie znająca wstydu, oślizła obłuda podkusi cię, by nazwać braćmi tych, którzy od takich jak ty przez stulecia doznawali jeno pogardy i wrogości. Rzygać, rzygać się chce.
Za ukrywanie Żydów śmierć poniosło blisko tysiąc Polaków. Prawdopodobnie większość spośród tego tysiąca ofiar ukrywała Żydów bezinteresownie. Niechaj ich pamięć nigdy nie zginie! Większość z tych ludzi została wydana Niemcom przez szmalcowników bądź zwykłych sąsiadów z nienawiści i zawiści. Mieli im za złe, że przechowują antychrystów, którzy ukrzyżowali Pana Jezusa; myśleli też, że brali za to ukrywanie złoto, do którego warto by się dobrać. Jednakże nie wszyscy spośród tego tysiąca zostali wytropieni przez Niemców bądź wydani Niemcom albo „granatowej policji przez polskich sąsiadów. Około dwustu spośród nich zostało zamordowanych bezpośrednio z rąk Polaków. Zabili ich sąsiedzi, licząc, że znajdą złoto, a usprawiedliwiający się tym, że tępią zdrajców, którzy ochraniają największych wrogów Jezusa obmierzłych Żydów, o których obrzydliwości tyle lat słuchali w kościele, a potem, już w czasie wojny, z niemieckich środków propagandy. Czy upamiętni o. Rydzyk tych spośród tysiąca, których zabili sami Niemcy, czy może również tych zabitych przez Polaków? Ciekawym.
A przed kim ukrywali się Żydzi? Czy chodziło może o to, że po każdej ulicy spacerowały patrole niemieckie, zaglądając to tu, to tam, w poszukiwaniu ukrywających się Żydów? Otóż bynajmniej. Tymi, których strzec się musieli Żydzi i z powodu których musieli się ukrywać w chlewach i pod podłogą, byli właśnie owi polscy sąsiedzi, mogący wydać ich Niemcom albo granatowej policji. To ich sąsiadów obawiano się najbardziej bezpośrednio. To ich zatwardziały antysemityzm budził jak najbardziej uzasadniony lęk zaszczutych Żydów oraz tych Polaków, którzy ich bohatersko ukrywali. Potwierdzi to każdy ocalony z Holokaustu. Oczywiście, nie wszyscy Polacy byli skorzy do wydawania Żydów. Wystarczyła jednak ta niewielka mniejszość, która taką skłonność miała. A skąd ją wzięła? Ano, nabrała jej od rydzyków II Rzeczpospolitej, a była ich wówczas wielka obfitość. A wtórowali im różnej maści endecy i narodowcy, ze swoimi bojkotami, bojówkami i codzienną histeryczną kampanią nienawiści do Żydów. I co? Może o tym wszystkim, o tym całym bolesnym kontekście będzie można poczytać zwiedzając twoją „Kaplicę Pamięci”?
Wiemy dobrze, po co ci owa „kaplica pamięci”. Co chcesz powiedzieć i osiągnąć, za nic mając uczucia tych wszystkich Sprawiedliwych, którzy w grobach się przewracają widząc, jak sobie gębę nimi wycierasz. Otóż tym, co chcesz tu ugrać, jest utwierdzenie jednego z najwstrętniejszych i najbardziej załganych antysemickich dyskursów. Brzmi on tak: my, Polacy-katolicy, z narażeniem życia was ratowaliśmy, zrobiliśmy dla was wszystko, co możliwe, a wy żydowscy niewdzięcznicy zamiast okazywać nam wdzięczność, gryziecie nas po kostkach, gadacie o jakichś rzekomych pogromach i pomawiacie o antysemityzm! Do tego ma służyć „kaplica pamięci”. Twoi wyznawcy mają się w niej rozgrzeszać i oczyszczać z lepiących się do nich pomówień o antysemityzm, mogąc jednocześnie bezkarnie go praktykować poprzez obwinianie Żydów o niewdzięczność. Jeśli Bóg istnieje, ukarze was za tę przewrotność!
Jak podłe są twoje intencje, to widać choćby po tym, w jaki sposób kompletujesz nazwiska Sprawiedliwych. Jak wiesz, są one doskonale znane. Jak wiesz, istnieje w Jerozolimie Instytut Yad Vashem, który z największą starannością zbiera informacje o ludziach, którzy ratowali Żydów w czasie wojny. Również w Polsce są zakłady naukowe i historycy, którzy posiadają szczegółową wiedzę na ten temat. Ale czym dla ciebie jest żydowski Yad Vashem i wszyscy ci sprzedajni historycy. Ty sam zbierzesz nazwiska. Słuchacze Radia Maryja zadzwonią lub napiszą, a twoi ludzie „wszystko sprawdzą”. Żałosne.
Jestem synem i wnukiem tych, których ratowali Sprawiedliwi i tych, których na śmierć wydawali polscy sąsiedzi. Mam i prawo, i obowiązek podnosić głos, gdy frymarczy się tragicznym wojennym losem moich rodziców, krewnych, a także „aryjskich przyjaciół, którzy im pomagali. Więc mówię: ciszej, chamy, nad tą trumną!
Jestem Polakiem i cierpię, gdy słyszę niesprawiedliwe twierdzenia, jakoby mój kraj był w szczególny sposób antysemicki. W Izraelu, w USA, na krakowskim Kazimierzu, spotykając się z Żydami nieraz muszę bronić Polaków przed takimi opiniami. Ale ty, księże Tadeuszu Rydzyku, wszystko mi psujesz. Ze swoimi ludźmi dajesz do ręki nieprzyjaciołom Polaków argumenty nieodparte. Zlituj się i zostaw te sprawy nie na twoją głowę. Nie podkładaj żabiej łapki, gdzie konie kują. Tu wielkie i bolesne dzieją się sprawy. Więc trzymaj swój kramik z tanimi jarmarcznymi dewocjonaliami z dala od tego świata, którego ani ty nie pojmujesz, ani ciebie do niego nie proszą. Po prostu pilnuj swego kopyta, szewcze.
Ale ty nie posłuchasz. Wypuścisz swoje gończe psy i nadal będziesz robił swoje. Tylko biskupi mogą cię powstrzymać. Czy to uczynią? Pytam ich z tego miejsca: powstrzymacie go?
25 marca 2016
+3
-2
5ca-a26
~ Oskar  do ~ Słuchacz   Dziecko z podstawówki już wie że "O żydach mówisz dobrze albo jesteś antysemitom"
RM - TV Trwam i ich założyciel o. Rydzyk Mówi jak jest!!!
Byli żydzi i było żydostwo. Była policja żydowska, były specjalne niemieckie medale dla żydów, żydzi strzelali w plecy Polskim żołnierzom broniacych się przed sowietami nastepnie żydzi całowali czołgi sowieckie wkraczajace do Polski. Po wojnie, urzędy były obsadzone 30 do 70% z ludzi pochodzenia zydowskiego w tym katownie gdzie dobijali żołnierzy i Polska inteligencje. Żydokomuna to nie mit to fakt który był wysmiewany przez 25lat. W Toruniu o tym głosnio mówią i dlatego tak są znienawidzeni przez żydowskie elity pod Polskimi nazwiskami. Szczególnie przez GW (gazeta. pl) Aarona Szechtera czyli Adama Michnika jego brat Stefan Michnik sędzia stalinowski który skazywał Polaków na smierć, obecnie żyje w Szwecji !!! Podobne życiorysy można znaleść w TVN, Polsacie i pozostałycyh antypolskich mediach
25 marca 2016
+3
-2
430-7d0
~ Słuchacz  do ~ Oskar   10 lipca 2007 Centrum im. Szymona Wiesenthala zwróciło się do papieża Benedykta XVI o odwołanie Tadeusza Rydzyka z pełnionych funkcji z, jak podało, powodów jego „antysemickich wypowiedzi”. W liście z dnia 3 grudnia 2011, w związku z obchodami 20. rocznicy istnienia Radia Maryja, papież Benedykt XVI wyraził uznanie dla działalności ewangelizacyjnej ojca Tadeusza Rydzyka i udzielił mu swego błogosławieństwa (w liście nie wspomina się o żadnych antysemickich wypowiedziach na falach Radia Maryja).
31 lipca 2007 Ambasador Izraela w Warszawie Dawid Peleg wezwał Polskę i polski Kościół do potępienia wypowiedzi ojca Tadeusza Rydzyka, które ocenił jako najbardziej antysemickie uwagi od 1968.
24 marca 2016
+1
-2
430-7d0
~ Słuchacz  do ~ Oskar   Po upadłości Stoczni Gdańskiej o. Tadeusz Rydzyk ogłosił chęć ratowania zakładu. Akcja rozpoczęła się na początku 1997 roku. Z inicjatywy słuchaczy powstał powołany przy Radiu Maryja przez osoby uczestniczące w audycji na temat sytuacji Stoczni Gdańskiej Społeczny Komitet Ratowania Stoczni Gdańskiej w celu zbiórki pieniędzy na uratowanie stoczni poprzez wykupienie jej. W skład Komitetu oprócz m.in. naukowców z Polskiego Stowarzyszenia Morsko-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, weszły takie osobistości jak: biskup i były kapelan NSZZ „Solidarność doktor Edward Frankowski, nestor polskiego okrętownictwa, były rektor Politechniki Gdańskiej, profesor Jerzy Doerffer, wieloletni rektor KUL i współtwórca Lubelskiej Szkoły Filozoficznej profesor Mieczysław Albert Krąpiec, profesor Piotr Jaroszyński, doktor Józef Krok, dyrektor sekcji polskiej i profesor literatury polskiej Uniwersytetu paryskiej Sorbony Jacek Trznadel, profesor i senator Adam Biela czy senator Jadwiga Stokarska. Zbiórka trwała dwa lata, do chwili gdy okazało się, że „wykupienie Stoczni nie jest już możliwe”. Po przejęciu Stoczni Gdańskiej przez Stocznię Gdynia na antenie Radia Maryja ogłaszano komunikat informujący, że zebrane pieniądze na ratowanie stoczni od darczyńców będą w zależności od ich woli: albo zwrócone, albo przekazane na inny wskazany przez nich cel dobroczynny.
Zdaniem redaktorów z dziennika „Gazeta Wyborcza zbiórka była prowadzona bez zezwolenia, a pieniądze i świadectwa udziałowe NFI nie wpłynęły do Stoczni i nie zostały nigdy publicznie rozliczone.
W sprawie zbiórki pieniędzy przez osoby związane z Radiem Maryja polska prokuratura dwa razy rozpatrywała zgłoszone zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa i dwukrotnie odmówiła podjęcia kroków wszczynających postępowanie, nie doszukując się ku temu podstaw.
W lutym 2011 za organizowanie nielegalnych zbiórek pieniężnych Tadeusz Rydzyk został ukarany grzywną
24 marca 2016
+5
-4
629-cad
~ Oskar   Nawet o.Rydzyk uczestniczył w uroczystości -
"To muzeum pokazuje całą prawde o postawie Polaków w czasie II wojny światowej. Są dobrzy i trzeba to pokazywac, nie mozna przeakcentowywać dotąd nas Polaków pokazywali ze to jest naród podły.... To nie tylko są bohaterzy, ale to są święci, to była miłośc... miłość heroiczna"- o. Rydzyk... niedługo otwarcie niezykłego koscioła w Toruniu gdzie m.in bedzie tablica ponad 20tys Polaków którzy ratowali żydów.... (pozostała czesc z 40tys ratujących jest dalej weryfikowana) Światynia Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.
24 marca 2016
+3
-1
8a6-17d
~ Picasso  do ~ WIDZ   Mnie się podoba, Tobie nie musi. Piękno to rzecz względna, to sprawa gustu, z którym jak wiadomo nie dyskutuje się. Podobnie jak jeden woli obrazy Picassa, a drugi prace Kossaka. O ile wiesz o kim mowa.
23 marca 2016
+4
-4
905-ec5
~ WIDZ   No i stoi taka ochyda ani to wyglądu ani pożytku choc jest pożytek dla markowianina roku bo ma order i dobro pensje a markowianie nic dla młodzieży albo emerytów ale to tak jest w Markowej
22 marca 2016
+6
-4
8a6-17d
~ Tomek  do ~ Tomek   Pycha jest domeną ludzi słabych i ograniczonych z kompleksami.
22 marca 2016
+3
-2
20b-ce7
~ kurier  do ~ Tomek   Na temat Ulmów to w markowy zadania są podzielone a ta skromność itd mocno przesłodzona
22 marca 2016
+6
-2
8a6-17d
~ Tomek  do ~ kurier   Nagrobek skromny, jak skromne było ich życie. Uważam ze jest godny. Żaden nagrobek nie zastąpi modlitwy za spoczywających pod nim. Pycha to cecha niezbyt chlubna, ale jak widać nie kazdy się nią przejmuje, chcąc na pokaz i to na cmentarzu przesadnie dbać o sprawy doczesne. Nieco skromności wskazane.
22 marca 2016
+2
-3
20b-ce7
~ kurier  do ~ Anna   Może to w końcu zmotywuje doktora dyrektora muzeum i pozostałych krewnych do odnowienia nagrobku ŚP Ulmów
ps . Do ubogich raczej nie należą.
21 marca 2016
+2
-0
1b0-ac3
~ kurier  do ~ widz   Proszę coś więcej napisać
18 marca 2016
+1
-1
84e-1ca
~ gość   Przykładów pomocy Żydom jest sporo np. w Soninie w okolicach Szkoły Podstawowej wojnę szczęśliwie przetrwali Hilda i Lejb Zellekraut z Wysokiej, którzy później wyjechali do Izrela.
18 marca 2016
+4
-1
8be-7c9
~ widz   Wielka szkoda że nie lało
18 marca 2016
+6
-14
4cb-779
~ Anna   Wspaniała uroczystość, skromna, wzruszająca. Bądźmy dumni.
18 marca 2016
+19
-6
5dc-c9e
~ Hekn   Uroczystość dobrze przygotowana, a komentarza poniżej za bardzo nie do tematu
18 marca 2016
+10
-2
b7d-caa
~ Tomek  do ~ ?   Już ma pięciu
18 marca 2016
+2
-6
1b0-ac3
~ kurier  do ~ ?   Będą restauracje hotele spa nasz markowo pięknieje i się rozwija
17 marca 2016
+7
-2
c73-90b
~ ?  do ~ kk   a to git
17 marca 2016
+1
-3
51d-942
~ kk  do ~ ?   Portierzy też ;)
17 marca 2016
+3
-1
1b0-ac3
~ kurier  do ~ ?   Dyrektor jest z markowy:)
17 marca 2016
+4
-0
c73-90b
~ ?   ile markusów bedzie miało prace w tym muzeum? czy null
17 marca 2016
+2
-17
14b-443
~ michal   piękna uroczystość szkoda tylko ze zdjęcia słabe :-(
17 marca 2016
+22
-9
51d-942
~ kk   Trzeba przyznać, że otwarcie pięknie wyglądało ! Teraz trzeba zwiedzić ;)
17 marca 2016
+21
-6
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

535 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x