Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Najechał na radiowóz
Ślubowanie klas mundurowych
"TWK" nowe biuro nieruchomości w Łańcucie
Kto zgubił portfel?
home > Start > Aktualności > OSP w Łańcucie świętuje 140 lat istnienia
Rozmiar tekstu:
AAA
ŁAŃCUT
2016.06.14 13:05 | aktualizacja: 2016.06.15 08:03

OSP w Łańcucie świętuje 140 lat istnienia

W ubiegłą niedzielę uroczystą Mszą Św. w kościele farnym w Łańcucie rozpoczęły się obchody Jubileuszu 140-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Łańcucie.
OSP w Łańcucie świętuje 140 lat istnienia
OSP w Łańcucie świętuje 140 lat istnienia

Oficjalna część jubileuszu odbyła się pod tablicą upamiętniającą osobę założyciela łańcuckiego OSP dr. Kazimierza Kralczyńskiego, lekarza ówczesnego szpitala i przytułku dla starszych, pod którą złożono wiązankę kwiatów. W trakcie uroczystości wręczono złote i srebrne medale za zasługi dla pożarnictwa.

Ochotnicza Straż Pożarna w Łańcucie została utworzona w 1876 roku jako jedna z pierwszych tego typu jednostek na ziemiach Polski. Jedną z przyczyn jej powstania był powszechny obowiązek mieszczan do ochrony miasta przed ogniem, który wsparty działaniami Zamkowej Straży Pożarnej w Łańcucie stał się zalążkiem OSP. To także tutaj, w Łańcucie w latach 1767-1779 Stanisław Lubomirski - Marszałek Koronny przygotował przepisy przeciwpożarowe dla miasta Warszawy, będące wzorem dla innych miast Rzeczypospolitej. Wraz z dr. Kralczyńskim komitet założycielski tworzyli burmistrz Gabriel Danielewicz i jego z-ca Antoni Hanusz. Pomocy udzieli im m.in. emerytowany c.k. Radca Dworu Franciszek Miodowicz oraz ówczesny ordynat łańcucki Alfred Józef Potocki.

W początkowych latach istnienia straż prowadziła szeroką działalność. Przyjmuje się, że była m.in. poprzedniczką założonego 16 lat później Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" oraz Stowarzyszenia Mieszczan "Gwiazda", prowadzącego po 1900 r. świetlicę i amatorski teatr.

Obecnie działalność OSP Łańcut opiera się głównie na prowadzeniu działań ratowniczych i wspomaganiu Państwowej Straży Pożarnej. W roku 1981 z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Michała Kochmana powołano do życia tradycyjną Straż Grobową, która w okresie wielkanocnym do dziś pełni wartę przy Grobie Pańskim. 10 lat temu z okazji 130-lecia istnienia społeczność Łańcuta ufundowała obecny sztandar OSP Łańcut.

Red.
REKLAMA
Oceń:
1 głos
OSP w Łańcucie świętuje 140 lat istnienia, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 5237
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (10)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
c8f-b18
~ Zdzisław Wydymał   Szkoda, że nie zaprosili Głównego Strażaka - Waldka Pawlaka. Na pewno by coś mądrego powiedział:)
15 czerwca 2016
+3
-0
548-d05
~ Luni  do ~ ciekawy   Chyba piszesz to na swoim przykładzie, że Ty kierujesz się w życiu takimi kategoriami, nie znaczy, że każdy tak robi. Znam kilka osób należących do OSP i są to ludzie, którzy poświęcają swój wolny czas by pomagać bezinteresownie. Może i są osoby, które chcą się pokazać ale ja takich w tej grupie akurat nie znam. Ty pewno nigdy w życiu nie zrobiłeś nic bezinteresownie i nie wierzysz, że tak można ale nie oceniaj innych swoją miarą bo możesz kogoś tym urazić.
15 czerwca 2016
+9
-0
44f-6cc
~ ciekawy   Ochotnicze Straże Pożarne wysługiwały się komunistom , teraz wysługują się Kościołem. Procesje i Straże Grobowe to dla nich wyłącznie okazja aby wypromować się w lokalnym środowisku. Wielu z nich pogardzało i pogardza Kościołem a bierze w tym udział. Pytanie z jakiego powodu.
Mają specyficzny sposób na zdobywanie "przyjaciół" np. najpierw z księdzem piją, później dzwonią na policję a następnie załatwiają aby policja oddała mu prawo jazdy.
15 czerwca 2016
+2
-9
1a2-b78
~ znafca   uprzejmie upraszam redakcję o korektę nazwiska notariusza wymienionego w tekście. Był to Antoni Hanusz !!!! Dziękuję
14 czerwca 2016
brak ocen
c73-90b
~ AntyOSPa   OSPeowcy ! haha
14 czerwca 2016
+1
-4
b6c-d8e
~ amadeusz  do ~ Luni   masz racje,przekonałeś mnie- PRZEPRASZAM. pospieszyłem się z krytyką.
14 czerwca 2016
+4
-1
548-d05
~ Luni  do ~ Luni   O sorka, pojawia się więcej :) fajnie
14 czerwca 2016
brak ocen
548-d05
~ Luni  do ~ amadeusz   Ja akurat historie znam, to nie muszę szperać, ale ktoś wchodząc w artykuł, przeczyta tylko parę zdań, a szkoda. Chyba nie po to się wchodzi w artykuł, żeby szperać po necie.
14 czerwca 2016
+4
-1
b6c-d8e
~ amadeusz  do ~ Luni   a może by tak samemu poszperać w historii i poczytać, na dłużej zostanie w pamięci a nie czekać na gotowca
14 czerwca 2016
+2
-6
548-d05
~ Luni   Może by tak coś więcej? a nie w 3 zdaniach o 140 leciu istnienia?
14 czerwca 2016
+4
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

535 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x