Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Najechał na radiowóz
Ślubowanie klas mundurowych
"TWK" nowe biuro nieruchomości w Łańcucie
Kto zgubił portfel?
home > Start > Aktualności > Zakaz budowy przy wiatrakach
Rozmiar tekstu:
AAA
GMINA ŁAŃCUT
2018.07.06 07:03 | aktualizacja: 2018.07.06 07:04

Zakaz budowy przy wiatrakach

Za kilka dni zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii popularnie nazywanej "ustawą wiatrakową". Przyjęte przez parlament regulacje wprowadzają szereg zmian w kwestii funkcjonowania wiatraków niestety nie dotyczą najważniejszej z punktu widzenia mieszkańców gminy Łańcut - zakaz budowy domów w odległości ok. 1,5 km od wiatraka będzie obowiązywał.
Zakaz budowy przy wiatrakach
Zakaz budowy przy wiatrakach

Na terenie gminy Łańcut działa 19 elektrowni wiatrowych. Zgodę na ich budowę wydała rada gminy Łańcut procedując na wniosek wójta zmianę miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Władze gminy liczyły na to, że dzięki farmie wiatrowej do budżetu gminy wpłyną dodatkowe środki, poza tym wiatraki miały powstać w takiej odległości od terenów zabudowanych, by nie ograniczać możliwości rozwoju osadnictwa mieszkaniowego czy innych form działalności. Sytuacja diametralnie zmieniła się 16 lipca 2016 r., wtedy to na mocy tzw. ustawy wiatrakowej wprowadzono przepis zwiększający "strefę ochronną" od wiatraków z 500 m do 10 krotnej wysokości wiatraka, czyli w przypadku gminy Łańcut 1500 m.

W praktyce oznacza to zakaz budowy domów na obszarze obejmującym 20 procent terytorium gminy, na czym najbardziej miałaby ucierpieć miejscowości Sonina oraz Wysoka, a mniejszym stopniu także Kosina, Głuchów oraz Rogóżno. Żeby działka budowlana nie stała się z dnia na dzień znacznie mniej wartym gruntem rolnym parlament dał samorządom 36 miesięcy na to, by uchwalić plany zagospodarowania przestrzennego dla obszarów znajdujących się w odległości mniejszej niż 10 krotność wysokości wiatraków. Niestety tu pojawił się kolejny kluczowy dla gminy Łańcut problem, okazało się że gmina nie może uchwalić planów zagospodarowania przestrzennego na obszarze dotkniętym ustawą wiatrakową, ponieważ w urzędzie gminy Łańcut nie było wyłożone studium w wymaganym terminie tj. przed 15 lipca 2016 r. O tym, że gmina ma taki problem radni dowiedzieli się w styczniu 2018 r. podczas sesji rady gminy. Wtedy to władze gminy zrozumiały, że jedynym sposobem na uniknięcia katastrofalnego w skutkach zakazu zabudowy na 20 % terytorium gminy jest zmiana przepisów ustawy. 9 marca br. radni jednogłośnie przyjęli apel adresowany do parlamentarzystów i prezydenta ( Problem z budownictwem mieszkaniowym) , w którym w mocnych słowach skrytykowano tzw. ustawę wiatrakową pisząc, że doprowadzi do "całkowitej likwidacji substancji mieszkaniowej na obszarze dotkniętym ustawą", w kwietniu stanowisko władz gminy wsparła rada powiatu.

Samorządowcy liczyli na to, że parlamentarna większość pochyli się nad problemem gminy i zniesie niekorzystne regulacje. Ustawa podpisana 29 czerwca br. przez prezydenta Andrzeja Dudę wprowadza szereg zmian korzystnych dla rozwoju energetyki wiatrowej, wprowadza też nowy termin obowiązywania zakazu zabudowy tj. 16 lipca 2022 r.

30 czerwca w Łańcucie przebywał premier Mateusz Morawiecki, podczas spotkania z samorządowcami wójt Łoza poruszył problem zakazu zabudowy w gminie Łańcut.

Czy rząd będzie skłonny ograniczyć "strefy ochronne"? Dziś wydaje się to bardzo wątpliwe, w uzasadnieniu projektu nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii można przeczytać: " Należy także wskazać, iż intencją rządu nie jest zmiana podstawowego kryterium odległościowego, tzw. "10h", którego to kryterium odległościowego niniejsza inicjatywa legislacyjna nie zmienia.

MWE
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Zakaz budowy przy wiatrakach, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
MWE dodany
 
Odsłon: 11614
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (43)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
d04-8df
~ hahaha  Patrząc na tempo zmian prawa W naszym kraju to wystarczy jedna noc i wszystko może się zmienić
6 lipca 2018
+26
-3
Ostatnio dodane komentarze
b39-7b8
~ itylawetemacie   jeden traci drugi zyska - u mnie se działki kupta i tyle - od rzeczonych mieszkańców wezme wiency bo majo wiatroki
31 lipca 2018
+1
-0
6c6-502
~ dobre sobie   Taaaa... Łoza poruszył problem, rzecz w tym, że w pierwszje kolejności przez niego są te wiatraki, przepchane cichaczem, pod nosem mieszkańców.
Ktoś powinien dostać srogie baty za tę ustawę, tylko kto?
Może tak... społeczeństwo? Bo przecież te barany wybrały innych baranów na urzędy.
16 lipca 2018
+3
-2
2ad-a75
~ piotr s.  do ~ Wiesiek   A więc Panie Wieśku. Jak pan zrozumiał to co mówił wójt o planach zagospodarowania. Pytanie 1. Czy będą przy wiatrakach ? 2. Dlaczego nie będzie planów zagospodarowania przy wiatrakach i dlaczego? 3. Kto przegapił terminy wyłożenia planów przy wiatrakach? O tych tematach wójt mówił bardzo niejasno.
15 lipca 2018
+1
-2
a80-69d
~ Wiesiek  do ~ piotr s.   A czego nie zrozumiałeś? Już chyba prościej się nie dało wytłumaczyć
13 lipca 2018
+4
-3
dcb-e24
~ piotr s.  do ~ zMarsa   Wanda. Oczywiście, że będzie można takie domy modernizować.
13 lipca 2018
+1
-0
b6f-ee4
~ zMarsa   ciekawa jestem, czy już obecne domy mieszkalne, które znajda się w strefie wiatraka to czy będzie mozna modernizować lub remontować?
13 lipca 2018
brak ocen
1f9-f3e
~ Wanda  do ~ ha ha   Ławki malowała młodzież z Gimnazjum pod fachowym okiem Panny C.!!! Pan Sołtys ładnie opisał i zrobił zdjęcia.
12 lipca 2018
+3
-2
dcb-e24
~ piotr s.  do ~ Wiesiek   Jasna dla osób zorientowanych w temacie ale dla reszty nie do końca. Niestety Pan Wójt mówi bardzo niezrozumiale pod względem składni zdań i prezentacji myśli. Prawdo podobnie o to chodzi Robertowi. Pani sołtys natomiast mówiła zrozumiale dla odbiorcy. Wprawny słuchacz z informacji wójta wywnioskuje, że plany zagospodarowania w "okresie przejściowym" powstaną wszędzie tylko nie przy wiatrakach - bo gmina spóźniła się z wyłożeniem studium. Niestety to przeoczenie/ spóźnienie to akurat wina władz i wójta.
12 lipca 2018
+3
-5
7aa-715
~ Wiesiek  do ~ Robert   Byłem na zebraniu w Soninie w niedzielę i na poprzednim w grudniu tak teraz jak i w grudniu był poruszany temat wiatraków.Dla mnie i Pani sołtys i Pan wójt jasno powiedzieli o wiatrakach jaka jest sytuacja.Co mają kłamać mieszkańców? Wg Ciebie miał powiedzieć że rozwiąże problem jak to nie od niego zależy tylko od "Dobrej zmiany"
10 lipca 2018
+12
-5
0d7-f40
~ Robert   W niedzielę na zebraniu w Soninie poruszono temat wiatraków. Wójt nie potrafił w jasny sposób powiedzieć mieszkańcom jak zamierza rozwiązać problem wiatraków. Marnie to widzę
10 lipca 2018
+5
-10
1f9-f3e
~ Karolina  do ~ ha ha   I postawił trzy kosze na śmieci.
10 lipca 2018
+8
-1
f53-161
~ lol  do ~ xtx   jestem sceptycznie nastawiony do referendum,wystarczy że odpowiednio zada się pytanie ,a ma się pasującą odpowiedz,i druga strona,w markowej w referendum odnośnie uni europejskiej o ile pamiętam 90% było przeciw, a potem była jedną z najwięcej korzystającą wsią z pieniędzy unijnych
9 lipca 2018
+6
-2
2a3-60e
~ Ok   Wiatraki miały przynieść gminie korzyści, niestety jak narazie bilans jest niekorzystny. Nie jest to wina wójta ani rady. Niech polują sb w twarz osoby, które tak bardzo nalegały na budowę wiatraków na ich działkach rolnych. Przecież za tym idą pieniądze i wtedy każdy był pierwszy. Największy problem jest w tym, że prawo nie powinno działać wstecz. Ten zakaz nie powinien obowiązywać naszej Farmy. Nikt nie przypuszczał, że będzie taka zmiana ustawy. Czy ktoś z Was myśli, że z premedytacją to zostało zrobione? Przecież ani wójt ani radni nie mieli pojęcia, że tak będzie. Realnie patrząc nikt nie narażałby się na niechęć ze strony wyborców. A co do Pana Czarnoty osobiście przyjdę jak będzie dźwigał na barkach te wiatraki... Śmiech.
8 lipca 2018
+8
-9
bc5-e30
~ z Wysokiej  do ~ ha ha   Nie zlikwiduje, bo nie ma takiego obowiązku. Niech wiatraki przestawią ci, którzy doprowadzili do ich budowy blisko domów w Wysokiej i Soninie
7 lipca 2018
+8
-5
484-8e0
~ ha ha   Czarnota zlikwiduje wiatraki. W Handzlówce postawił ławki i pomalował przystanki to z tym też sobie poradzi.
7 lipca 2018
+9
-8
bc5-e30
~ z Wysokiej  do ~ Klm   Kto chciał to chciał.... wójt i radni chcieli i paru biznesmenów związanych z OZE też chciało. Nie wiem jak inni mieszkańcy ale mnie i sąsiadów nikt o zdanie nie pytał.
6 lipca 2018
+8
-4
9fb-527
~ Klm   Chcieliście cię wiatraki to macie. Takie miały być inwestycje drogi cuda na kiju a w rezultacie srtaciliście cie działki piękne pola i macie takie "ozdoby" na 150 metrów. Te tereny są już nie do odzyskania. Ja bym nie chciał mieszkać w odległości 5km. a nie mówiąc 500m.
6 lipca 2018
+10
-2
a92-65c
~ Daisy   Nie wiem, dlaczego większość społeczeństwa ma problem wtórnego analfabetyzmu (czytania bez zrozumienia); a co gorsza prawa, które napisali, nie rozumieją sami jego twórcy. W ustawie jest jak wół napisane, że to "wiatraków" nie można budować w odległości do 10h wysokości, na odwrót to nie działa (jak ktoś ma takie życzenie, niech buduje i pod samą turbiną). Naprawdę, nie wierzę w tak powszechną "bezinteresowną" głupotę...
6 lipca 2018
+1
-3
d46-2cf
~ piotr s.  do ~ kkk   Pani kkk a w jakiej miejscowości Pani chodzi na zebrania? W każdej miejscowości Pani była w Kosinie, Soninie, Wysokiej? I oczywiście w żadnej nikt nie narzekał na zebraniach na wiatraki? Tak ludzie mówią na wsi, że było kilka spokojnych osób co miało wątpliwości na zebraniach ale ludzie z gminy i właściciele dzierżawionych działek naciskali na resztę i przekonywali do wiatraków.
6 lipca 2018
+4
-2
c00-7b2
~ :/ cd  do ~ :/   A tak mamy dobry temat na kampanie wyborczą
6 lipca 2018
+4
-3
db1-d67
~ Pi  do ~ ip   Było referendum
6 lipca 2018
+2
-3
c00-7b2
~ :/  do ~ xtx   Gdyby nie miłościwie nam panujący i prawo działające wstecz nikt by nie poruszał tematu wiatraków
6 lipca 2018
+11
-2
42a-1f6
~ ip  do ~ Yyy   W Markowej pewnie obowiązuje inne prawo bo tam wiatraki nie powstały chodziarz przymiarki były, podobnie w Malawie. Więc zamiast robić przytyki do Czarnoty warto popatrzeć troszkę szerzej i zrozumieć, że algorytm zachłanny nie zawsze jest skuteczny
6 lipca 2018
+7
-11
891-a33
~ kkk  do ~ piotr s.   Ciekawe czy Pan wziął udział chociaż w jednym zebraniu w tej sprawie nie wydaje mi się chodzę na zebrania wiejskie pewnie od 15 lat widzę ilu jest mieszkańców i jaka jest średnia wiekowa na zebraniu. Mniej pisać na forum a więcej brać udział w zebraniu i wypowiadać się tam kiedy nie jest się anonimowym.
6 lipca 2018
+8
-4
da4-678
~ Yyy  do ~ xtx   Ciekawe co Pan Czarnota zrobi dla mieszkańców gdyby został wójtem w sprawie wiatraków przecież wie dobrze że nie można było nie wydać warunków zabudowy przecież jako sołtys uczestniczy w sesjach. Dobrze jest się sadzić na forum i krytykować gminę i wójta
6 lipca 2018
+7
-7
0d7-f40
~ xtx  do ~ Lol   Wójt jest współwinny tej sytuacji. Dlaczego władze gminy nie zrobiły referendum w sprawie wiatraków tak jak to było w Markowej czy Przeworsku? Nikt się nas nie pytał czy życzymy sobie farmy. I kolejna kwestia dlaczego gmina nie proceduje planów zagospodarowania przestrzennego? Tu już mamy ewidentne zaniechanie ze strony miejscowego urzędu
6 lipca 2018
+10
-10
dcb-e24
~ piotr s.  do ~ Lol   Racja to rząd wprowadził ustawę. Wójt też działał zgodnie z prawem ale NIE DZIAŁAŁ ZGODNIE ZE ZDROWYM ROZSĄDKIEM. To rozsądek nakazywał odsunąć wtedy wiatraki kilometr od zabudowań. Prawdą jest też, że ludzie sprzeciwiający się byli uciszani na zebraniach wiejskich.
6 lipca 2018
+9
-6
9f5-b4b
~ Zainteresowany  do ~ Lol   Super to napisałeś może wreszcie ludzie zrozumieją. Sam mam działki w tej strefie ale nie mogę winić gminy za decyzje rządu.
6 lipca 2018
+9
-7
f53-161
~ Lol   i znowu zaczyna się pyskówka ,już tyle razy było wałkowane ,ale widzę że do niektórych nic nie dociera, zgodnie z prawem w naszej gminie powstały wiatraki,rok od oddania inwestycji nic się nie działo ,aż do wspomnianej dobrej zmiany ,którą zafundowali nam obecnie panujący posłowie .Niech to wreszcie dotrze do tych mniej rozgarniętych,USTAWA działająca wstecz przegłosowana przez posłów pis stworzyła problemy .dam przykład,wójt wydaje ,warunki zabudowy ,starosta -pozwolenie na budowe,stawia się dom,po roku ,zmienia się ustawa,dom do rozbiórki bo tak zdecydowali posłowie.czy to wina starosty i wójta??????
6 lipca 2018
+16
-6
31d-f5c
~ Kuba   A jak nad tą ustawą, glosował "poseł ziemi łańcuckiej"? Czas zastanowić się nad tym, oddając głos do urny, przy wyborach parlamentarnych. Czas temu panu podziękować. Niech wraca do cegielni na wisielówce.
6 lipca 2018
+12
-3
646-958
~ Szach mat   O jak to dobrze, że rządy się zmieniają i ich intencje też.
6 lipca 2018
+7
-3
ec3-1a1
~ Piotr   dobra zmiana!
6 lipca 2018
+7
-4
0d7-f40
~ xtx  do ~ hahaha   Stanowisko rządu: "Należy także wskazać, iż intencją rządu nie jest zmiana podstawowego kryterium odległościowego, tzw. "10h", którego to kryterium odległościowego niniejsza inicjatywa legislacyjna nie zmienia."
Szach i mat
6 lipca 2018
+3
-4
9cb-bae
~ Gminny07   Napiszcie kto zodził się na wiatraki a napluję mu w twarz!
6 lipca 2018
+8
-4
d04-8df
~ hahaha  do ~ xtx   Patrząc na tempo zmian prawa W naszym kraju to wystarczy jedna noc i wszystko może się zmienić
6 lipca 2018
+26
-3
0d7-f40
~ xtx  do ~ Mieszkaniec   Pan żartuje czy serio pisze? Mam 10 letnią córkę, której chcę dać działkę pod budowę domu. Dzięki wiatrakom na budowę których gmina wyraziła zgodę wiem, że córka za 15 lat domu nie wybuduje. Czas opuszczać Soninę ...
6 lipca 2018
+10
-5
3f9-bb6
~ Soniniak   jako mieszkaniec Soniny jestem przerażony sytuacją. Mam dużą działkę, ale dzieci jak podrosną choćby chciały nie wybudują się. dorobek życia na nic
6 lipca 2018
+9
-3
0d7-f40
~ xtx   Przesunięcie zakazu zabudowy z 2019 na 2022 r nie rozwiązuje problemu mieszkańców gminy. Skutki ustawy są już dziś odczuwalne, spróbujcie sprzedać działkę w Wysokiej lub Soninie to się przekonacie....
6 lipca 2018
+8
-5
341-429
~ Mieszkaniec  do ~ Ciekawski   Przez te cztery lata może się wiele zmienić np. rząd to zmieni się i ustawa
6 lipca 2018
+9
-4
b8a-cb1
~ Ciekawski  do ~ Mieszkaniec   po .......ju ze tak powiem teraz niemam kasy na nbudowe itp a potem ? co
6 lipca 2018
+5
-5
341-429
~ Mieszkaniec   Droga redakcjo piszecie że zakaz zabudowy przedłużono do 2022r więc jednak coś zmieniono na korzyść mieszkańców bo pierwotny termin to 16 lipca 2019r więc można będzie się budować jeszcze przez 4 lata
6 lipca 2018
+10
-4
b8a-cb1
~ Ciekawski   prosze redakcji o dowiedzenie sie ile to gmina zarobiła z wiatraków?
6 lipca 2018
+13
-3
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

535 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x