Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Lodowisko w Białobrzegach
Oświadczenie prezesa CM, poszukiwani pracownicy
Sprzedaż i serwis maszyn
Wypadek na A4, dwie ranne osoby
home > Start > Aktualności > Obowiązek zasłaniania ust, szkoły zamknięte, matury przesunięte
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2020.04.09 14:09 | aktualizacja: 2020.04.09 15:16

Obowiązek zasłaniania ust, szkoły zamknięte, matury przesunięte

W czwartkowe popołudnie, 9 kwietnia, Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że dotychczasowe obostrzenia, jakie obowiązują na terenie całego kraju zostają przedłużone, niektóre o tydzień, inne o dwa tygodnie. Już od jutra będziemy zobowiązani do noszenia maseczek, rok szkolny zostanie przedłużony.
Obowiązek zasłaniania ust, szkoły zamknięte, matury przesunięte
Obowiązek zasłaniania ust, szkoły zamknięte, matury przesunięte

Konferencja prasowa z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego odbyła się w czwartkowe popołudnie, 9 kwietnia.

- Wielu z nas jest zmęczonych tą kwarantanną, dziś pojawiły się jednak większe szanse na przejęcie kontroli nad koronawirusem. Niestety przyrosty zachorowań będą zauważalne i dotkliwe, aby dalej ograniczać rozprzestrzenianie się epidemii przedłużamy wszystkie ograniczenia - rozpoczął Premier Mateusz Morawiecki.

Do 19 kwietnia przedłużono obostrzenia dotyczące zamknięcia galerii handlowych, kin, teatrów, zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, usługowych, limit osób w sklepach i kościołach pozostaje bez zmian. Nadal obowiązuje zakaz wychodzenia z domu przez osoby nieletnie bez opieki dorosłego. - Okazuje się, że był to dość skuteczny środek rozprzestrzeniania się epidemii - dodał Premier.

Do 26 kwietnia zamknięte pozostają szkoły, wstrzymany pozostanie ruch lotniczy, kolejowy, zamknięte pozostają granice państwa, na których w dalszym ciągu odbywać się będą sanitarne kontrole graniczne, obowiązkowa będzie nadal kwarantanna dla osób powracających z zagranicy.

Granice państwa będą zamknięte do 3 maja.

- To wszystko się sprawdziło, działania te muszą być zatem kontynuowane - wyjaśnia Mateusz Morawiecki.

Z kolei ograniczenia dotyczące imprez masowych obowiązują do odwołania. - Byliśmy jednym z pierwszych państw, które wprowadziły takie ograniczenia, wiemy, że to było słuszne postępowanie. Trzeba z pokorą powiedzieć, że nie wiemy jak będzie przebiegała trajektoria zachorowań, dlatego staramy się na bieżąco dostosowywać obostrzenia - mówił dalej szef rządu.

Podkreślił też, że podejmowane działania nie oznaczają bynajmniej, że są to ostatnie tygodnie takiego funkcjonowania. - Po świętach przedstawiony zostanie logiczny plan powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej., ta poprzednia z pewnością nie wróci przez długi czas, być może przez lata - mówił Morawiecki.

Nadchodzący czas jest szczególnie ważny dla wszystkich katolików, jesteśmy w czasie Wielkiego Tygodnia, za chwilę Święta Wielkiej Nocy. W związku z tym, że jest to czas rodzinnych spotkań, szef rządu apelował o pozostanie w wąskim gronie najbliższej rodziny, z którą mieszkamy, by nie spotykać się z dalszą rodziną i znajomymi.

Zamknięte szkoły i przedszkola

Informacje przekazane podczas konferencji prasowe dotyczyły również kwestii związanych z edukacją. Nadal pozostają zamknięte szkoły i przedszkola. Zdecydowano się także na przesunięcie egzaminów maturalnych i egzaminów ósmoklasistów, nie odbędą się one wcześniej niż w drugiej połowie czerwca, informacja o dokładnym terminie przekazana zostanie nie później niż na trzy tygodnie przed egzaminami.

- Wszystkich nas zaskoczyła ta sytuacja, bądźmy dla siebie wyrozumiali, dziękuję ze tę narodową kwarantannę, która odbywa się w sposób zdyscyplinowany. Wiem, że żyjemy w czasie ogromnej niepewności, ale w tej nowej rzeczywistości procedury państwa muszą funkcjonować, urzędy również, staramy się szybko przebudować państwo, by można było żyć i pracować, szczegółowy plan przedstawimy po świętach. To też trudny czas dla osób starszych, pomagajmy im jak możemy. Widać coraz bardziej, że w nas jest siła, że poradzimy sobie z pandemią, że kraj wróci do nowej rzeczywistości. Wierzę, że polski biznes wyjdzie z tego trochę pokiereszowany, ale obroną ręką. Przed nami decydująca faza walki z epidemią - podsumował Premier.

Maseczki od 16 kwietnia

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował za to, że od przyszłego czwartku, czyli 16 kwietnia, rząd wprowadza nakaz noszenia maseczek na twarz lub innej formy zasłaniania ust i nosa. Zasada ta obowiązuje w przestrzeni publicznej. - To na dzień dzisiejszy, gdy coraz więcej osób choruje bezobjawowo, pozwoli ochronić nie nas, którzy będziemy nosili maseczki na twarzy, ale innych przed nami - wyjaśnił minister Szumowski i dodał: - Jeszcze raz chcę apelować , niech te święta będą świętami życia i nadziei, nie kontaktujmy się bezpośrednio, zadzwońmy. Nie dajmy szansy temu wirusowi.

Red
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Obowiązek zasłaniania ust, szkoły zamknięte, matury przesunięte, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
Red dodany
 
Odsłon: 6857
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (1)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
peterr381   Chciałbym zapytać panów rządzących naszym państwem gdzie jeszcze można poszukać pieniędzy do budżetu,który już ledwo zipie.są już wielkie mandaty za byle g...no, teraz będą za maseczki.rozumiem trzeba się chronić przed zarazą ale powinno się uświadomić bardziej ludzi a nie straszyć mandatami i karami.Polacy już ten czas chyba mają za sobą.PRL troszkę jeszcze niektórzy pamiętają?
10 kwietnia 2020
+6
-3
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

535 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x