Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Problemy na oddziale psychiatrii
Stacja "Circle K" w Łańcucie
Wypadek na A4, dwie ranne osoby
Wypadki na drogach w powiecie
home > Start > Aktualności > Od poniedziałku nowe zasady. Co się zmieni?
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2020.04.17 06:34

Od poniedziałku nowe zasady. Co się zmieni?

W czwartek, 16 kwietnia, Premier Mateusz Morawicki poinformował o nowych zasadach, które będą obowiązywać na terenie kraju od najbliższego poniedziałku, 20 kwietnia. Nie zostanie przedłużony zakaz wstępu do lasu, szkoły pozostaną jednak zamknięte. O czym jeszcze mówił Morawiecki podczas konferencji prasowej?
Od poniedziałku nowe zasady. Co się zmieni?
Od poniedziałku nowe zasady. Co się zmieni?

Od wczoraj obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publiczne, na razie nie określono terminu, do kiedy będziemy nosić maseczki. Wiadomo za to, że będziemy mogli wejść do lasu, ale czy będziemy mogli skorzystać z usług fryzjerskich. M.in. o tych kwestiach mówił podczas czwartkowej konferencji, 16 kwietnia, szef rządu Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił, że obecna sytuacja jest mocno obciążająca psychicznie. - Ale jest sens w tym co robimy, bo kupujemy sobie czas poprzez te obostrzenia. Ten okresy był bardzo ważny, bo w dużym stopniu udało nam się zapanować nad niekontrolowanymi przyrostami zachorowań. Dziś patrzymy na rzeczywistość obarczoną duża niepewnością - mówił szef rządu i podkreślił, że celem jest zbudowanie nowej rzeczywistości gospodarczej, dlatego zaproponowano nowe reguły:

- izolacja - chodzi o zachowanie właściwego dystansu, noszenie maseczek,
- identyfikacja - co ma na celu coraz lepsze badanie kto z kim miał kontakt, by wiedzieć, kto mógłby być potencjalnie zakażony,
- informatyzacja - jak najwięcej zdanej pracy, by nie wchodzić w kontakt między osobami.

Morawiecki wyjaśnił też, że od 20 kwietnia rząd przystępuje do nowego etapu (I ETAP), stopniowego zdejmowania obostrzeń, w ramach powrotu do nowej rzeczywistości:

- otwarcie lasów i parków, co nie jest zachętą do nieograniczonego przebywania w tych przestrzeniach, a ma dać zwiększony komfort życia psychicznego,
- złagodzone przepisy w handlu - w sklepach do 100 m możliwość przebywania do 4 klientów na 1 kasę, powyżej 100 m2 - 1 osoba na 15 metrów powierzchni, pracownicy będą poddawani kontroli zdrowia
- kościoły - 1 osoba na 15 m2 przestrzeni
- wyjątek od obowiązku noszenia maseczek dla rolników
- zakaz poruszania się bez opieki osoby dorosłej dla osób do 13 roku życia

Nadal obowiązuje dystans między osobami, jak również zakaz zgromadzeń. Nie można także dalej korzystać z placów zabaw. Na razie zakłady fryzjerskie nie zostaną uruchomione, planowanie jest to dopiero w III etapie. Regulacje dotyczące obszaru edukacji są aktualne. Co z imprezami masowymi? Zniesienie zakazu organizacji nie jest na razie planowanie (nawet w III etapie). Nie jest też planowane otwarcie granic, co najmniej do 3 maja.

- Zakładając pewien bardziej optymistyczny wariant chcemy przedstawiać co tydzień kolejne etapy, w których będziemy zmniejszać obostrzenia, łagodzić, ale utrzymywać nowy system, reżim koronawirusa, który nakłada dodatkowe obowiązki. Będzie to oznaczało, że w zakładach przemysłowych będzie można świadczyć pracę przestrzegając warunki sanitarne, będziemy otwierać rzemiosło, później handel, na końcu usługi, a na samym końcu salony tatuażu, czy rehabilitacji - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Szef rządu stwierdził, że jesteśmy w sytuacji bez precedensu.

- Przedstawiamy 4 etapy dojścia do większej wolności, ale jeżeli szybciej będzie spadać krzywa zakażeń b ędzie można przyśpieszać etapy zdejmowanie obostrzeń. Dziś, walcząc z koronawirusem, musimy krok po kroku odzyskiwać teren. Dziś pokazujemy drogę, która musi oznaczać, że utrzymujemy dyscyplinę społeczną. Znajdujemy się w rzeczywistości która długo będzie jeszcze z nami, dlatego musimy nauczyć się z nią żyć - mówił Morawiecki i dodał: - Za nami trudny czas wyrzeczeń, ale przed nami trudny czas z nowymi obostrzeniami, choć widać wyraźnie, że społeczeństwo we właściwy sposób reaguje na wprowadzane zasady, walka z koronawirusem dziś się nie kończy, ale przechodzimy do kontrofensywy.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że epidemia z całą pewnością się nie kończy, dlatego musimy nauczyć się żyć nowymi zasadami takimi jak zasłanianie twarzy, dezynfekowanie powierzchni, rąk, zachowywanie dystansu społecznego. - Od tego czy będziemy zachowywać reguły będzie zależeć kiedy będziemy przechodzić do kolejnych etapów. Nie możemy doprowadzić do tego, że gospodarka w kraju będzie w kiepskim stanie, bo doprowadzimy do tego, że ludzie będą umierali na inne choroby. Państwo musi funkcjonować i musimy mieć na leczenie środki - mówił Szumowski i stwierdził, że w ciągu roku, półtora, nie możemy pozwolić sobie na całkowitą izolację, stąd zasady, których musimy przestrzegać.

- Powrót do pełnej normalności będzie wtedy, gdy zniknie epidemia - stwierdził szef resortu zdrowia i wyjaśnił, że na pewno wszystkie restrykcje nie będą mogły zostać zniesione na czas wakacji.

Kiedy będziemy mogli przestać nosić maseczki? - Jak będzie szczepionka - odpowiadał minister zdrowia.

Red
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Od poniedziałku nowe zasady. Co się zmieni?, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
Red dodany
 
Odsłon: 7442
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (1)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
SynBiskupa   Po czym poznać, że polityk kłamie?
Po tym, że porusza ustami!
Chyba że czasem się pomyli, to wtedy powie prawdę!
17 kwietnia 2020
+11
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

535 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x