Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Wypadek w Kraczkowej
"Podróż na styku dwóch światów"
Pożar został szybko opanowany
Ranni w zderzeniu dwóch aut
home > Start > Aktualności > Pomocnicy na czterech łapach w II LO
Rozmiar tekstu:
AAA
ŁAŃCUT
2014.12.01 07:41

Pomocnicy na czterech łapach w II LO

II Liceum Ogólnokształcące w Łańcucie odwiedziła Małgorzata Głubisz wraz ze swoimi... czworonożnymi pupilami. W instytucji, jaką jest szkoła, to widok dość niecodzienny, ale za to sprawiający radość wielu osobom. Wśród entuzjazmu wywołanego wizytą i radosnego wygłaskiwania czworonogów licealiści mieli szansę poznać tajniki pracy kynoterapeuty.
Pomocnicy na czterech łapach w II LO
Pomocnicy na czterech łapach w II LO

Po ukończeniu studiów fizjoterapeutycznych bohaterka spotkania musiała się na potrzeby rynku przekwalifikować. Usłyszała o zooterapii, czyli terapii z wykorzystaniem zwierząt jako motywacji do działania. Wybrała dogoterapię (zwaną również kynoterapią), w której motywatorem jest pies.

Jak dowiedzieli się uczniowie II LO, nie wszystkie rasy nadają się do kynoterapii, trzeba wybierać rozważnie. Każdy pies ma swój charakter, więc nie do wszystkich zajęć nadaje się jedno zwierzę. Praca ze szczeniakiem, przygotowująca go do "zawodu", zaczyna się od szóstego tygodnia życia. Zwierzę musi przejść odpowiednie szkolenia na psa-terapeutę: kurs posłuszeństwa, odczulający na drażniące zapachy i nietypowe zachowania. Przed rozpoczęciem pracy z ludźmi, pies musi zdać odpowiedni test. By móc zajmować się kynoterapią potrzeba naprawdę wiele wysiłku zarówno ze strony właściciela, jak i pupila. Szkolenia, egzaminy i w końcu sama praca nie są rzeczą prostą.

Obecnie Małgorzata Głubisz ma cztery psy. Licealiści mieli okazję poznać dwa z nich - Buffy - spokojną suczkę rasy golden retriever oraz Milkę - energiczną i towarzyską labradorkę. Zaletą tych czworonogów jest to, że odczytują one ludzkie emocje i, jeśli wyczują, że ktoś się ich boi, spokojnieją. Praca kynoterapeutki polega na grupowych zajęciach edukacyjnych lub prowadzeniu terapii. W tych działaniach oczywiście ogromną pomocą jest pies, którego obecność ośmiela uczestników, motywuje do działania, otwiera na świat oraz poprawia samopoczucie. Psy pomagają dzieciom, zarówno chorym, jak i zdrowym, zintegrować się ze społeczeństwem i światem. Zwierzęta te poprzez węch potrafią rozczytać emocje, na które odpowiednio reagują.

Było to widoczne również podczas spotkania w II LO. Psy wiedziały, do kogo podejść szybko, a do osób, u których wyczuły strach czy wahanie, zbliżały się powoli lub zachowywały dystans.

Podczas spotkania uczniowie mogli również zgłębić wiedzę na temat najlepszych przyjaciół człowieka. Najpierw dowiedzieli się, jak należy poprawnie witać się z psem, a więc po prostu dać mu się obwąchać, a później go pogłaskać. Czego psy nie lubią? Dotykania ich ogona oraz trzymania ręki na głowie. Otrzymali również wskazówki, jak odczytać zamiary psa na podstawie jego postawy. Podczas ćwiczeń rozpoznawali, czy pies swoją postawą uspokaja czy grozi. Dowiedzieli się również, co oznaczają pewne pozy i sygnały, które daje pies.

Spotkanie z Małgorzatą Głubisz i jej dwoma przeuroczymi pomocnikami licealistom przyniosło sporo radości, ale też wiele nauczyło ich zawodzie kynoterapeuty, a także o zachowaniu psów.

Mariola Kuźniar, Izabela Rejman
REKLAMA
Oceń:
2 głosy
Pomocnicy na czterech łapach w II LO, 4.0000 out of 5 based on 2 ratings
Mariola Kuźniar, Izabela Rejman dodany
 
Odsłon: 6558
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball
Mapa strony | Zapytania Google
x