Przekształcenie spółki - poznaj podstawowe przepisy prawne
Decydując się na przekształcenie spółki musisz wiedzieć, że spółka przekształcana i przekształcona jest tak naprawdę tą samą firmą. W uproszczeniu można powiedzieć, że nie powstaje żaden nowy podmiot gospodarczy. W związku z tym nie ulega zmianie numer NIP oraz REGON. Przekształcona spółka przejmuje wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej powstałe przed rozpoczęciem procesu przekształcenia. Jest to tzw. zasada kontynuacji mająca na celu ochronę interesów przedsiębiorców, wspólników oraz wierzycieli. Proces przekształcenia spółki jest regulowany przez kodeks spółek handlowych. Określa on jakie wymagania muszą zostać spełnione, aby przekształcenie było możliwe. Zanim rozpoczniesz cały proces musisz również znać zasady i możliwości przekształcania poszczególnych spółek. Zgodnie z obowiązującymi zasadami w polskim prawie spółka cywilna może zostać przekształcona w każdy rodzaj spółki handlowej. Tak samo spółkę handlową można przekształcić w inną spółkę handlową, ale żadna spółka handlowa nie może zostać przekształcona w spółkę cywilną!
Sprawdź, jak wygląda procedura przekształcenia spółki
Uproszczoną formę przekształcenia przewidziano w przypadku przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną (art. 26 § 4-6 kodeksu spółek handlowych, dalej:ksh). Koniecznym będzie dostosowanie umowy spółki do przepisów regulujących umowę spółki jawnej. Następnie wszyscy wspólnicy zgłaszają przekształcenie do sądu rejestrowego.
Do pozostałych przypadków przekształcenia, w tym do przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową inną niż spółka jawna, stosujemy uregulowania art. 551 i następnych artykułów ksh. Pierwszy krok polega na stworzeniu planu przekształcenia. Zgodnie z art. 558 ksh powinien zawierać m.in. ustalenie wartości bilansowej majątku spółki przekształcanej na określony dzień oraz w przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową określenie wartości godziwej udziałów albo akcji wspólników. Do planu przekształcenia należy dołączyć również projekt uchwały dotyczącej przekształcenia, projekt umowy albo statutu spółki przekształcanej oraz sprawozdanie finansowe sporządzone dla celów przekształcenia. Plan przekształcenia w spółkę akcyjną należy poddać badaniu biegłego rewidenta. Po Twojej stronie leży obowiązek powiadomienia wszystkich wspólników o przekształceniu, a tym samym muszą oni wyrazić zgodę na udział w całej procedurze. Przepisy wyznaczają tutaj terminy i procedury, których należy dochować. Po podjęciu skutecznej uchwały o przekształceniu (art. 562 i n. ksh) ostatni etap polega na zgłoszeniu przekształconej spółki do Krajowego Rejestru Sądowego (dalej: KRS).
Decydując się na przekształcenie spółki niezbędna może okazać się pomoc prawnika specjalizującego się w kodeksie spółek handlowych. W tym celu wejdź na stronę https://www.adwokatchojka.pl/. Chojka Kancelaria Adwokacka już od wielu lat świadczy pomoc prawną zarówno małym jak i średnim przedsiębiorstwom na terenie całej Polski. Korzystając z usług profesjonalisty zyskasz pewność, że wybrana przez Ciebie forma prawna spółki jest opłacalna, a wszystkie dokumenty spełniają wymogi prawne. Nie musisz sam rejestrować nowej spółki w KRS, dobry adwokat zajmie się tym za Ciebie!