Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Wypadek w Kraczkowej
"Podróż na styku dwóch światów"
Pożar został szybko opanowany
Ranni w zderzeniu dwóch aut
home > Start > Aktualności > Nieskorygowana nadwzroczność może powodować niedowidzenie

Edytuj tekst

UWAGA!
Teraz możesz wysłać nam zdjęcie bezpośrednio z Twojego telefonu komórkowego.
Utwórz wiadomość MMS i wyślij na adres alert@lancut.gada.pl
(adres e-mail wpisz zamiast numeru telefonu nadawcy).
Dodaj zdjęcie:
Wybierz zdjęcie:
Wprowadź podpis zdjęcia:
Autor zdjęcia (podajemy gdy znamy):
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2023.12.18 09:13

Nieskorygowana nadwzroczność może powodować niedowidzenie

Nadwzroczność zmienia się powoli latami i występuje pod wpływem czynników genetycznych. To wada, która powoduje, że niewyraźnie widzimy z bliska choć czasami także z daleka. Jednak nieskorygowana duża nadwzroczność może powodować nieodwracalne niedowidzenie.
Nieskorygowana nadwzroczność może powodować niedowidzenie
Nieskorygowana nadwzroczność może powodować niedowidzenie

Stopień wady określa się za pomocą dioptrii i można wyróżnić nadwzroczność niską: do + 2,5 dioptrii, średnią: od + 2,5 dioptrii do + 6 dioptrii oraz wysoką powyżej + 6 dioptrii. Spowodowana jest nieprawidłowym ogniskowaniem promieni świetlnych za siatkówką przez układ optyczny, co powoduje, że obraz który dociera do mózgu jest rozmyty, a ostrość niewłaściwa.

Najczęstszymi objawami nadwzroczności jest ból głowy, zmęczenie oczu czasami zez. Kiedy odruchowo oddalamy przedmioty od twarzy lub mrużymy oczy powinniśmy zweryfikować czy nie zaczęła się rozwijać wada wzroku. Nadwzroczność może występować również u dzieci w wieku szkolnym i często objawia się problemami z czytaniem czy koncentracją.

U małych dzieci nadwzroczność jest stanem fizjologicznym, który zanika wraz z dorastaniem. Jeśli jednak wada nie znika należy ją korygować aby nie doprowadzić do niedowidzenia. U dzieci nieprawidłowe stany mogą być niezauważalne, powodują jednak stałe napięcie akomodacji.

-Aby zweryfikować wadę specjalista wykorzystuje testy ostrości czy badanie refrakcji. Leczenie może polegać na noszeniu okularów, soczewek kontaktowych czy laserowej korekcji wzroku u dorosłych. W przypadku szkieł skupiających, czyli okularów lub soczewek zadaniem jest skupienie światła na siatkówce i poprawienie ostrości widzenia. Możliwe jest także trwałe leczenie, które polega na laserowej korekcji. Zmienia się wówczas kształt przedniej części rogówki, zostaje ona uwypuklona i wówczas dzięki zwiększonej mocy widzi się dobrze - wyjaśnia Piotr Toczołowski, specjalista optometrii klinicznej z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok

Najczęstszymi przyczynami dalekowzroczności są wady genetyczne oraz wiek. Oprócz tego, że może być dziedziczona z pokolenia na pokolenie. Powodem jej występowanie może być również zbyt krótka gałka oczna, płaski kształt rogówki, mała moc soczewki oka czy uszkodzenie oka.

Materiał Partnera
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Nieskorygowana nadwzroczność może powodować niedowidzenie, 0 out of 5 based on 0 ratings
Materiał Partnera dodany
 
Odsłon: 1007
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball
Mapa strony | Zapytania Google
x