
Do pierwszej interwencji wobec nietrzeźwego kierowcy doszło w piątek w Białobrzegach. Przed godz. 19 policjanci otrzymali zgłoszenie o pojeździe marki Opel, który wjechał do przydrożnego rowu. Z przekazanych informacji wynikało także, że kierowca wskazanego pojazdu może być nietrzeźwy.
Na miejscu funkcjonariusze zastali osobowego opla, którego z przydrożnego rowu próbował wyciągnąć 41-letni kierowca quada. Jak ustalili policjanci, samochodem kierował 50-letni mieszkaniec Żołyni. Mężczyzna był pijany. 50-latek miał ponad 2,5 promila alkoholu w swoim organizmie. Pod działaniem alkoholu był także kierujący quadem 41-latek. W tym przypadku badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 0,3 promila.
Obaj mężczyźni stracili już prawo jazdy. Starszy z nich odpowie przed sądem za przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości, młodszy za wykroczenie.
Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości i bez wymaganych uprawnień odpowie natomiast kolejnych dwóch kierowców, wobec których w niedzielę interweniowali łańcuccy policjanci. Pierwszy z nich został zatrzymany przed godz. 9 w Rakszawie. 41-letni kierowca fiata prowadził pojazd mając prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna nie posiadał także prawa jazdy. Zostało mu ono już wcześniej zatrzymane. Drugim nietrzeźwym kierowcą okazał się 40-letni mieszkaniec gminy Łańcut, który po godz. 18 w Albigowej, jadąc citroenem, doprowadził do kolizji. W jego przypadku badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 2 promile alkoholu. 41-latek także nie posiadał prawa jazdy.


Teraz obaj kierowcy za popełnione przestępstwo oraz prowadzenie pojazdu bez wymaganych uprawnień odpowiedzą przed sądem. 40-latek odpowie także za spowodowanie kolizji.
Policja po raz kolejny apeluje o rozwagę i powstrzymanie się od siadania za kierownicę po wypiciu alkoholu. Pamiętajmy, że może on nawet kilkanaście godzin utrzymywać się we krwi, a jego nawet niewielka ilość w organizmie osłabia naszą koncentrację i szybkość reakcji, co może być przyczyną wypadków drogowych.
Za prowadzanie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz wysoka grzywna. Natomiast prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu albo grzywny, a także zakazem prowadzenia pojazdów.